Glaxo – Suplementy

Wybrane specialnie dla Ciebie

Total: 0,00 
Glaxo – Suplementy

Wybrane specialnie dla Ciebie

Total: 0,00 

Zastanawiałem sie ostatnio co ma najwięcej witaminy c. Jaki owoc ma najwięcej witamin. Kiedy sprawdzałem ile witaminy C jest w rokitniku 3 razy przecierałem okulary a potem oczy. Okazało się bowiem, że surowy rokitnik zerwany z krzaka nad morzem zawiera ponad 10 razy więcej witaminy C niż cytryna (oczywiście w tej samej masie owoców). Jak podają źródła naukowe nadmorski rokitnik zawiera około 300mg WITAMINY C w 100 gramach owoców. Wspomniana wcześniej cytryna – około 30mg / 100g owoców.

Który rokitnik jest lepszy?

Tu okazuje się, że czym dalej od morza tym lepiej. W rokitniku uprawianym w górach środkowej Europy znajdujemy nawet 3-4 razy więcej tej ważnej witaminy. Oznacza to, że rokitnik górski zawiera 30 razy wiecej wit. C niż cytryna i ponad 20 x wiecej niz KIWI.

To dlatego właśnie Rokitnik jest tak popularnym źródłem witamin, mikroelementów, których zawiera ponad 10, aminokwasów (18) oraz lipidów – ponad 40. Rokitnik jest także od lat znany jako doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 i 6.

Co prawda owoce dzikiej róży zawierają nieco więcej wit. C niż rokitnik to jednak w praktyce wkrótce po zerwaniu jej ilość w owocach róży spada na skutek działania enzymu askorbinazy, rozkładającego witaminę C. Rokitnik jak jedym z niewielu owoców pozbawiony jest askorbinazy. Dzięki temu doskonale zachowuje wysokie stężenie wit. C nawet po wilu miesiącach od zerwania i wysuszenia.

Rokitnik w medycynie naturalnej

Najwięcej witaminy C ma suszony rokitnik
Suszone owoce rokitnika to doskonałe źródło witaminy C, mikroelementów i kawsów tłuszczowych.

O zaletach rokitnika suszonego możemy także przeczytać w pracy naukowej Dr. D Gutzeit . W artykule tym, dowiadujemy się o niższej stabilności vit. C w soku z rokitnika w porównaniu z suszem. Dowiadujemy się też, ze w medycynie naturalnej był stosowany gdy występował np:

  1. przeziębienie, ból gardła i inne choroby virusowe w tym Grypa,
  2. suchy kaszel 
  3. reumatyzm i bóle spowodowane stanami zapalnymi
  4. oparzenia i odmrożenia skóry, rany, skaleczenia i blizny 
  5. choroby układu pokarmowego, poprawa apetytu
  6. zapalenie wątroby 
  7. podwyższony poziom cholesterolu 
  8. choroby układu pokarmowego 
  9. hemoroidy 
  10. nadciśnienie tętnicze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
[]