Glaxo – Suplementy

Wybrane specialnie dla Ciebie

Total: 0,00 
Glaxo – Suplementy

Wybrane specialnie dla Ciebie

Total: 0,00 

Zastanawiałem sie ostatnio co ma najwięcej witaminy c. Jaki owoc ma najwięcej witamin. Kiedy sprawdzałem ile witaminy C jest w rokitniku 3 razy przecierałem okulary a potem oczy. Okazało się bowiem, że surowy rokitnik zerwany z krzaka nad morzem zawiera ponad 10 razy więcej witaminy C niż cytryna (oczywiście w tej samej masie owoców). Jak podają źródła naukowe nadmorski rokitnik zawiera około 300mg WITAMINY C w 100 gramach owoców. Wspomniana wcześniej cytryna – około 30mg / 100g owoców.

Który rokitnik jest lepszy?

Tu okazuje się, że czym dalej od morza tym lepiej. W rokitniku uprawianym w górach środkowej Europy znajdujemy nawet 3-4 razy więcej tej ważnej witaminy. Oznacza to, że rokitnik górski zawiera 30 razy wiecej wit. C niż cytryna i ponad 20 x wiecej niz KIWI.

To dlatego właśnie Rokitnik jest tak popularnym źródłem witamin, mikroelementów, których zawiera ponad 10, aminokwasów (18) oraz lipidów – ponad 40. Rokitnik jest także od lat znany jako doskonałe źródło kwasów tłuszczowych z rodziny omega 3 i 6.

Co prawda owoce dzikiej róży zawierają nieco więcej wit. C niż rokitnik to jednak w praktyce wkrótce po zerwaniu jej ilość w owocach róży spada na skutek działania enzymu askorbinazy, rozkładającego witaminę C. Rokitnik jak jedym z niewielu owoców pozbawiony jest askorbinazy. Dzięki temu doskonale zachowuje wysokie stężenie wit. C nawet po wilu miesiącach od zerwania i wysuszenia.

Rokitnik w medycynie naturalnej

Najwięcej witaminy C ma suszony rokitnik
Suszone owoce rokitnika to doskonałe źródło witaminy C, mikroelementów i kawsów tłuszczowych.

O zaletach rokitnika suszonego możemy także przeczytać w pracy naukowej Dr. D Gutzeit . W artykule tym, dowiadujemy się o niższej stabilności vit. C w soku z rokitnika w porównaniu z suszem. Dowiadujemy się też, ze w medycynie naturalnej był stosowany gdy występował np:

  1. przeziębienie, ból gardła i inne choroby virusowe w tym Grypa,
  2. suchy kaszel 
  3. reumatyzm i bóle spowodowane stanami zapalnymi
  4. oparzenia i odmrożenia skóry, rany, skaleczenia i blizny 
  5. choroby układu pokarmowego, poprawa apetytu
  6. zapalenie wątroby 
  7. podwyższony poziom cholesterolu 
  8. choroby układu pokarmowego 
  9. hemoroidy 
  10. nadciśnienie tętnicze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

X
[]